W historii każdej parafii zdarzają się pewne wyjątkowe dni, kiedy to ma miejsce jakieś znaczące wydarzenie. Z pewnością czwartek 13 października 2011 roku na kartach historii kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego zapisze się w sposób szczególny, ponieważ w tym dniu została poświęcona nowo wybudowana grota Matki Bożej.

Ten uroczysty czas rozpoczął Różaniec Fatimski, następnie odprawiona została Msza św., którą celebrowali ks. proboszcz Stanisław Garbocz, ks. Zbigniew Kocoń, ks. Tomasz Maciąg oraz ks. Krzysztof Skiba. Po Eucharystii wystawiony został Najświętszy Sakrament. Następnie odbyła się procesja wokół kościoła. Natomiast na koniec wierni zgromadzili się przed Grotą ku czci Matki Bożej,gdzie po poświęceniu został odśpiewany Apel Jasnogórski.

Tak jak Figura Matki Bożej Fatimskiej, która znajduje się w kościele, tak i Grota została poświęcona przez ks. Zbigniewa. Ks. Kocoń jest w sposób szczególny związany jest z naszą Parafią, z jej historycznymi wydarzeniami. Mówił, jaki silny związek istnieje pomiędzy Bożym Miłosierdziem (tak szczególnie w naszej Parafii), Matką Boską (w tym modlitwą różańcową), a wspólnotą parafialną. Grota powstała z potrzeby mieszkańców. Potrzeby modlitwy, oddania czci Matce Bożej. Bez tych chęci nie byłoby figury Matki Boskiej Fatimskiej w kościele, ani obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej czy też Miłosierdzia Bożego. Także grota nie powstała by, gdyby nie potrzeba serca parafian oraz zaangażowanie ks. Proboszcza.

Kiedy przybędziemy do groty, dostrzeżemy kamienie. Nie są to jednak zwykłe kamienie. Mają wielką wartość, ponieważ zostały przywiezione z rodzinnych stron mieszkańców wspólnoty parafialnej. O tą szczególną cząstkę ojcowizny prosił wiernych ks. Proboszcz.

Ks. prałat Jan Szewczyk, który także przebywał w tym dniu w naszej parafii, przypomniał stosunek naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II do Maryi. Wszyscy znamy słowa, które stały się dewizą Papieża- „Totus Tuus”, czyli „Cały Twój”. Jan Paweł II powierzył się Maryi. O opiece Matki Najświętszej może świadczyć chociażby uratowanie życia 13 maja 1981 r. (w rocznicę objawienia Matki Boskiej Łucji, Franciszkowi oraz Hiacyncie w Fatimie) podczas zamachu. Jan Paweł II bardzo ukochał Maryję, ofiarował samego siebie. Potrzeba ufności, by oddać się wstawiennictwu i opiece Matki Boskiej. Maryja w Fatimie pozostawiła ważną, można powiedzieć, wskazówkę. Wskazała na swego rodzaju drogę, którą jest modlitwa różańcowa. Ta z kolei jest jak światło czy też lekarstwo dla dzisiejszego świata.

Jan Paweł II nawoływał: „Cieszcie się tak jak Ja się cieszę, wszystko oddaję w opiekę Marii Dziewicy.” Obyśmy i my potrafili powierzyć się Maryi.

Właśnie takie wydarzenia powinny nas przybliżać do Maryi. Ks. Proboszcz podczas Mszy św. mówił, że od tego dnia każdy, kto Żory będzie opuszczał lub do Żor przybędzie, będzie miał możliwość na taki szczególny kontakt, modlitwę z Matką Bożą.

ABY ZOBACZYĆ ZDJĘCIA KLIKNIJ TUTAJ