„Chcę, aby pierwsza niedziela po Zmartwychwstaniu była Świętem Bożego Miłosierdzia”

– tak brzmiało polecenie Jezusa wydanie siostrze Faustynie. Dlatego więc Biała Niedziela jest dniem imienin naszej parafii – wtedy świętujemy nasz odpust.

Oktawa Wielkiej Nocy ma w naszej parafii dodatkową wymowę. Przez codzienną nowennę do Bożego Miłosierdzia przygotowywaliśmy się do właściwego przeżycia odpustu. Zwieńczeniem była piątkowa Msza święta o północy sprawowana w intencji wszystkich parafian.

W świętowanie odpustu włączył się ojciec Norbert z Zakonu Franciszkanów, który na każdej Mszy świętej niedzielnej głosił kazanie o Bożym Miłosierdziu. Uroczysta Suma odpustowa zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu. Ze względu na złą pogodę niestety nie odbyła się procesja wokół kościoła. Po południu zaś uczestniczyliśmy w nabożeństwie ku czci Miłosiernego – odmawialiśmy Koronkę oraz uczciliśmy siostrę Faustynę przez ucałowanie relikwiarza.

Święto Miłosierdzia jest nie tylko dniem szczególnej czci Boga w tej tajemnicy, ale także dniem łaski dla wszystkich ludzi, a szczególnie dla grzeszników. Komunia Święta, przyjęta w tym dniu jest obietnicą „zupełnego odpuszczenia win i kar”, czyli takiej łaski, jaką otrzymujemy tylko w sakramencie chrztu świętego. Wielkość tego święta polega także na tym, że wszyscy, nawet ci, którzy dopiero w tym dniu się nawracają, mogą uprosić wszelkie łaski, jeśli one są zgodne z wolą Bożą.